Arcibiskupský palác, 19:00

J. Suk: Meditace na Svatováclavský chorál
R. Vanghan Williams: Koncert pro hoboj a orchestr a moll
P. I. Čajkovský: Smyčcová serenáda C dur (změna!)

 

 

Místo konání: Arcibiskupský palác
Čas: 19:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes pomocí tohoto formuláře

Účinkující: 

Martin Daněk / hoboj

Martin Daněk
Hobojista Martin Daněk vítěz hobojové soutěže Pražského jara 2019 absolvoval prestižní Vysokou hudební školu Hannse Eislera v Berlíně, kde studoval pod vedením členů Berlínských filharmoniků Dominika Wollenwebera a Jonathana Kellyho; studia si poté doplnil u Jeana-Louise Capezzaliho ve švýcarském Lausanne. Již během studií se zúčastnil mnohých turné jako první hobojista s mládežnickým orchestrem Gustava Mahlera, a vystoupil tak na předních světových pódiích (BBC Proms v Londýně, Concertgebouw Amsterdam, Salzburger Festspiele, Carnegie Hall v New Yorku). V letech 2014–2016 byl členem Orchestrální akademie orchestru Opery Curych, následně působil jako sólohobojista v řadě orchestrů (Islandský symfonický orchestr, Bergenská filharmonie, Symfonický orchestr Finského rozhlasu, Malajská filharmonie ad.). Po angažmá v Basilejském symfonickém orchestru a Lucernském symfonickém orchestru se vrátil do orchestru Opery Curych na pozici sólohobojisty. Spolupracoval s významnými světovými dirigenty jako například sir Colin Davis, sir Simon Rattle, Herbert Blomstedt, Christoph Eschenbach, Jakub Hrůša ad. V Čechách byl zakládajícím členem Belfiato Quintet.

Pražští komorní sólisté

Pražští komorní sólisté
Pražští komorní sólisté jsou nejdéle působícím smyčcovým orchestrem v Čechách. U zrodu tělesa stáli v roce 1961 violista Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK Hubert Šimáček a legendární dirigent Václav Neumann. Jak jimi zvolený název orchestru napovídá, ansámbl byl tvořen muzikanty, kteří měli sólistické ambice, ale zároveň spolupracovali s předními českými i zahraničními sólisty a dirigenty té doby. Z těch nejvýznamnějších to byli houslisté Henryk Szeryng, Josef Suk, Gidon Kremer, Václav Hudeček, flétnista Jean-Pierre Rampal, cembalistka Zuzana Růžičková, dirigent Libor Pešek. Postupem času převzal umělecké vedení souboru cellista Václav Jírovec, po roce 2001 houslisté Petr Hůla a Bohuslav Matoušek. Za dobu své existence koncertovali v nejprestižnějších koncertních sálech Evropy, v Japonsku, v Kanadě a na významných hudebních festivalech. Spolupracovali s Českou televizí a realizovali řadu oceňovaných nahrávek. Současnou podobu ansámblu tvoří sólisté, komorní hráči, koncertní mistři a členové České filharmonie, FOK, orchestru Národního divadla, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, PKF - Prague Philharmonia a České Sinfonietty, profesoři pražské AMU a Pražské konzervatoře.

Jan Mráček / umělecký vedoucí

Jan Mráček / umělecký vedoucí
Houslista Jan Mráček, umělecký vedoucí Pražských komorních sólistů, patří mezi přední české houslisty současnosti. Po absolutoriu na Pražské konzervatoři pokračoval ve studiu ve Vídni na Universität für Musik und Darstellende Kunst pod vedením koncertního mistra Vídeňských symfoniků Jiřího Pospíchala. Je lauerátem mnoha mezinárodních soutěží, mezi nejvýznamnější ocenění patří vítězství v Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni v roce 2014. Sólově spolupracuje s předními českými (Česká filharmonie, SOČR, FOK) a světovými orchestry, mezi něž patří Royal Philharmonic Orchestra, Tchaikovsky Symphony Orchestra, Symphony of Florida, St. Louis Symphony Orchestra.