chrám P. M. Sněžné, 17.00

Čas: 17:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes pomocí tohoto formuláře

Účinkující: 

Iwona Hossa / sopran I

Iwona Hossa
Sopranistka Iwona Hossa studovala na Hudební akademii v Poznani u prof. Ewy Wdowické.Je vítězkou Grand Prix mezinárodní pěvecké soutěže Marie Callas v Athenách. Vedle toho je laureátkou řady dalších soutěží (Nowy Sącz, Konstanz, Hannover). Debutovala rolí Violetty ve Velkém divadle v Poznani. Vedle toho pravidelně zpívá i v dalších polských i zahraničních operních domech. Spolupracovala s řadou předních dirigentů (David Lloyd-Jones, David Agler, Maurizio Benini, Gabriel Chmura, Charles Dutoit, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Jacek Kaspszyk, Stanisław Skrowaczewski, Antoni Wit, ad.). Podílela se na řadě nahrávek pro významné labely (EMI, Naxos). V roce 2011 obhájila titul Ph.D. v oblasti hudebního umění. Působí jako pedagog v Poznani.

Karolina Sikora / sopran II

Karolina Sikora
Mezzosopranistka Karolina Sikora studovala na Hudební akademii Stanisława Moniuszka v Gdańsku u profesora Ryszarda Minkiewicze. Zároveň studovala na Hochschule für Musik und Theater v Hamburku pod vedením Renate Behle. Absolvovala řadu mistrovských kruzů (Rolando Panerai, Paul Esswood, Larissa Gergieva, Ingrid Kremling, Angela Denoke, Gerhard Kahrego, Margreet Honig). Je vítězkou řady pěveckých soutěží (Gliwice, Petrohrad, Hamburg). Debutovala jako Hansel v Staatstheater Lüneburg. Od roku 2009 je členkou Baltické Opery, kde nastudovala řadu rolí. Od roku 2015 spolupracuje i s Polskou národní operou ve Varšavě. Věnuje se i oratornímu a kantátovému repertoáru. Vystupovala v řadě evropských zemích i v Asii.

Anna Lubańska / alt

Anna Lubańska
Altistka Anna Lublańska studovala na Hudební akademii Fryderyka Chopina ve Varšavě pod vedením Krystyny Szostek-Radkowe (1994). Už jako studentka vystupovala doma i v zahraničí. V roce 1994 se stala vítězkou Ada Sari Vocal Competition v Nowym Sączu a lareátkou soutěží v Paříži a Bruselu. Od roku 1993 spolupracuje s Velkým divadlem – Polskou národní operou ve Varšavě, kde vytvořila již řadu rolí. Vedle toho vystupuje jako sólistka v koncertních filharmonických programech. Spolupracuje s řadou vynikajících dirigentů, jako je kupř. Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Marc Minkowski, Jan Krenz, Stanisław Skrowaczewski a Placido Domingo. Známá je i jako interpretka písňového repertoáru (Schubert, Schumann, Brahms, R. Strauss, Schönberg, Mahler, Moniuszko, Karłowicz, Szymanowski, Poulenc ad.)

Adam Zdunikowski / tenor

Adam Zdunikowski
Tenorista Adam Zdunikowski absolvoval Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina ve Varšavě pod vedením Romana Węgrzyna. Debutoval roku 1990 ve Velkém divadle ve Varšavě, kde působí jako sólista dodnes. Na repertoáru má 70 operních rolí. Je laureátem řady pěveckých soutěží - Nowy Sącz (1991), Warszawa (1992), Vídeň (1995). V letech 1990-1998 spolupracoval s Varšavskou komorní operou. Je známý v České republice, protože vystupoval opakovaně v Národním divadle v Praze (Rossini, Mozart, Smetana, Rameau) a v Národním divadle moravsko-slezském v Ostravě. Velice často vystupuje i jako sólista v oratorních a kantátových dílech. Dlouhodobě spolupracuje s Krzysztofem Pendereckým. Vystupoval ve všech jeho oratorních dílech. V roce 2012 získal od polského ministra kultury medaili za zásluhy a od primátora Krakova ocenění „Gloria Artis“.

Piotr Nowacki / bas

Piotr Nowacki
Basista Piotr Nowacki absolvoval Hudební akademii Grażyny i Kiejstuta Bacewiczówých v Łodzi. Je sólistou Velkého divadla – Národní opery ve Varšavě. Vystupuje i v operních domech v Krakově, Bytomi a Krynici. Je finalistou či laureátem řady významných soutěží ( Vídeň, Filadelfie). Vystupoval v rámci významných operních festivalů (Edinburgh, Wiesbaden, Puerto Rico, Granada). Spolupracoval s operními domy v Lodži, Krakově, Vroclavi, Gdaňsku, Bruselu, Mnichově, Antverpách, Bologni a Benátkách.

Filharmonický smíšený sbor Krakov

Filharmonický smíšený sbor Kraków zahájil svojí činnost v roce 1945. Od roku 1950 pracuje jako zcela profesionální těleso. Po celou dobu činnosti interpretuje na nejvyšší úrovni oratorní sborové party a skladby a cappella od 17. století do hudby zcela současné. Sbor vystupuje na předních polských festivalech (Wratislavia Cantans, Warsaw Autumn, Gaude Mater Częstochowa) a je stálým hostech světových festivalů (Festival de La Chaise-Dieu, Sagra Musicale Umbra, Maggio Musicale Fiorentino, Edin burgh Festival, Festival van Vlaanderen, Biennale di Venezia, Festival Internazionale de Baalbeck, Festival d’art Sacré de Paris, Internazionales Brucknerfest Linz ad.). Od roku 2009 je sbormistryní Teresa Majka-Pacanek.

Filharmonie K. Szymanowského Krakov

pracuje kontinuálně od roku 1945 a patří mezi nejlepší polské orchestry. Prvním šéfdirigentem byl Zygmunt Latoszewski. S orchestrem však spolupracovala řada vynikajících dirigentů: Valerian Bierdiayev, Bohdan Wodiczko, Stanisław Skrowaczewski, Witold Rowicki, Andrzej Markowski, Henryk Czyż, Jerzy Katlewicz, Tadeusz Strugała, Gilbert Levine, Vladimir Ponkin, Tomasz Bugaj, Jan Krenz, Paweł Przytocki či Michał Dworzyński. V letech 1988-1990 byl uměleckým ředitelem orchestru Krzysztof Penderecki, který od roku 1993 zastává funkci čestného uměleckého ředitele. V současné době stojí v čele orchestru Charles Olivieri-Munroe. Orchestr vystupoval po celém světě. V každé sezóně nastuduje 50 programů symfonické a oratorní hudby od 18. století do současnosti.

Krzysztof Penderecki / dirigent

Krzysztof Penderecki
Polský skladatel klasické hudby a oper Krzysztof Penderecki (*1933), je jedním z nejvýraznějších představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století. Narodil se 23. listopadu 1933 v Dębici. Po absolvování Hudební akademie v Krakově v roce 1958 zůstal na škole jako pedagog. Jeho první práce vykazují vliv Igora Stravinského, Antona Weberna a Pierra Bouleze. Mezinárodně je známý od roku 1959, kdy na festivalu soudobé hudby Varšavský podzim zazněly jeho skladby Strofy, Psalmy Dawida (Davidovy žalmy) a Emanacje (Emanace). Světový úspěch mu však přinesla skladba Tren ofiarom Hiroszimy na 52 instrumenty smyczkowe (Žalozpěv obětem Hirošimy pro 52 smyčcových nástrojů). Mezinárodní proslulost jako skladatel dosáhl díky ojedinělému a originálnímu zvuku svých skladeb a vzhledem k novosti užívaných kompozičních technik. Velkého ohlasu po celém světě se dostalo i jeho Pašíím podle sv. Lukáše v roce 1966. V roce 1972 zahájil Penderecki rovněž kariéru dirigenta. Získal opakovaně cenu Grammy (1987, 1998, 2000, 2016). V letech 1972–1978 byl profesorem na Yale University School of Music ve Spojených státech. Vedle toho získal řadu čestných doktorátů a cen po celém světě. V roce 2001 obdržel kupř. nejvyšší španělské vyznamenání udělované jednotlivcům, skupinám lidí či organizacím z celého světa za pozoruhodné úspěchy v oblasti vědy, humanitních věd a lidských vztahů, Cenu knížete asturského. Vedle hudby se celoživotně věnuje i pěstování stromů. Během svého života složil Krzysztof Penderecki 150 skladeb, včetně 25ti kantát a oratorií a 4 oper. Patří k legendám evropské hudby.