chrám P. M. Sněžné, 19.00

Čas: 19:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes pomocí tohoto formuláře

Účinkující: 

Lucie Hilscherová - alt

Lucie Hilscherová
Rodačka z Hranic na Moravě. Absolvovala sólový zpěv (pod vedením Romany Feiferlíkové), psychologii a hudební výchovu na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Zpěv studovala také u Ursuly Schönhals na Filozofické fakultě Technické univerzity v Chemnitz. Absolvovala pěvecké kurzy u Helen Donath, Hedwig Fassbender, Gabriely Beňačkové nebo Dagmar Peckové. V rámci Bachakademie Stuttgart provedla v roce 2010 altový part v Bachově Vánočním oratoriu a následně v Schumannových Scénách z Fausta (Bach Collegium Stuttgart a Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR, dir. Helmuth Rilling). Je laureátkou pěveckých soutěží Cantilena Bayreuth, Musica Sacra Competiton v Římě a Mezinárodní pěvecká soutěž Ant. Dvořáka v Karlových Varech. Hostuje v Národním divadle v Praze, Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, Divadle J. K. Tyla v Plzni, Slezském divadle v Opavě a Státním divadle v Košicích a Nationaltheater Mannheim. Jako Háta v Prodané nevěstě se publiku přestavila také v roce v Tokiu (2010, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Suntory Hall, dir. Leoš Svárovský) a v Londýně (2011, BBC Symphony Orchestra, Barbican Hall, dir. Jiří Bělohlávek). Patří mezi vyhledávané koncertní pěvkyně v oboru písňovém i oratorním, s oblibou se věnuje také interpretaci skladeb současných autorů. Její široký repertoár zahrnuje např. Beethovenovu Devátou symfonii a Missu solemnis, Rossiniho Stabat Mater, Mahlerovu Druhou symfonii a Píseň o zemi, Dvořákovo Stabat Mater a Requiem, Verdiho Requiem, Prokofjevova Alexandra Něvského nebo Janáčkovu Glagolskou mši. Spolupracovala např. s BBC Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Bach-Collegium Stuttgart, Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR, Filharmonia Poznańska, Českou filharmonií, PKF-Prague Philharmonia, Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, Collegiem 1704, Filharmonií Brno nebo Janáčkovou filharmonií Ostrava.Zpívala pod taktovkou Helmutha Rillinga, Alexandra Vedernikova, Enrica Dovica, Jana Lathama-Koeniga, Cornelia Meistera, Kaspara Zehndera, Libora Peška, Jiřího Bělohlávka, Tomáše Netopila, Petra Vronského, Petra Fialy nebo Leoše Svárovského.Účinkovala na festivalech Musikfest Stuttgart, Beethovenfest Bonn, Grafenegg Musik-Sommer, Pražské jaro, Dvořákova Praha, Velikonoční festival duchovní hudby Brno, Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival, MHF Petra Dvorského Jaroměřice ad.

Richard Novák – bas

Richard Novák
(1931) absolvoval brněnskou konzervatoř v r. 1955 (obor komposice a dirigování), v r.1954 získal první operní angažmá v Ostravě. Po úspěšných soutěžích v Toulouse a Hertogenboschi se stal sólistou brněnské opery, kde se po mnoho let významně podílel na dramaturgicky a umělecky velmi ceněné éře. Z operních rolí (150) v jeho repertoáru nic významného nechybí, je ovšem také častým interpretem velkých oratorních děl (mnohaletá spolupráce s Českou  filharmonií) a dlouhý je též seznam písňových cyklů, kterým se soustavně věnuje. Mezi nimi patří jistě čestné místo Dvořákovým Biblickým písním v nesčetných provedeních ať s klavírem, varhanami či orchestrem. Ocenění:  Zasloužilý umělec - 1986, Thalie za celoživotní mistrovství - 2001, Cena ministerstva kultury - 2005, Cena antonína Dvořáka - 2016.

Czech Virtuosi

Czech Virtuosi
zahájil svoji koncertní činnost před více než dvaceti lety. Během svého působení odehrál stovky koncertů zahrnujících díla světových mistrů komorní, symfonické, duchovní i operní hudby, a to od baroka až po současnost. Doménou orchestru i přesto zůstává tvorba W. A. Mozarta. Kromě řady koncertů ve Vídni, například ve slavném Konzerthausu či Schönbrunnu, lze však Czech Virtuosi slyšet i ve vzdálenějších koutech světa. Již třikrát absolvovali koncertní turné po Japonsku a každoročně jsou zváni na hudební festivaly v Nizozemí, Itálii nebo Španělsku. Vyzdvihnout lze také jejich účast na Festivalu české hudby ve francouzském Dijonu v roce 2015 a 2017, v lednu 2019 v Caen, v březnu 2019 provedli Czech Virtuosi Dvořákovo Stabat Mater ve Vídni. Doma se soubor účastní tuzemských festivalů ( například Svatováclavského v Ostravě), vystupuje v pražském Rudolfínu a pořádá své vlastní koncerty v Brně. Tradicí se zde již staly Tříkrálové koncerty s charismatickým Jiřím Pavlicou a jeho Hradišťanem v katedrále svatého Petra a Pavla. Velmi úspěšná jsou také jeho natočená CD; zatím poslední je s Brahmsovou 4. symfonií. Letos v květnu vystoupil soubor mimo jiné v kostele ve Vranově (18.5.) a v Brně u Minoritů (26.5.) a v červnu v Doubravníku (10.6.); působivé interpretace duchovní hudby v historickém prostředí chrámů jsou pro naše posluchače pravidelně nezapomenutelně silným zážitkem.

Stefan Veselka / dirigent (DE)

Stefan Veselka
(1968) se narodil českým rodičům v norském Stavangeru. Svá hudební studia začal na Salzburském Mozarteu, ukončil je na Vysoké hudební v Berlíně. Získal ceny v národních a mezinárodních soutěžích, mj. v Beethovenově soutěži ve Vídni, Schnabelově vBerlíně, Evropské klavírní soutěži v Lucemburku. Od svého koncertního debutu v roce 1985 se představil jako sólista a komorní hráč na festivalech a samostatných koncertech v zemích Evropy, v Japonsku a v USA. Natočil řadu CD, za kompletní klavírní dílo A. Dvořáka pro společnost Naxos získal v roce 2004 cenu Classical Internet Award. Jako orchestrální a operní dirigent vystoupil v Norsku, Německu, Nizozemí, Anglii a České republice. Pedagogicky působil na vysoké hudební škole v Karlsruhe, v tomto městě byl hlavním dirigentem divadla, dále v Bremerhavenu, nyní je prvním dirigentem Symfonického orchestru v Münsteru.