chrám P. M. Sněžné, 19.00

Čas: 19:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes pomocí tohoto formuláře

Účinkující: 

Marlene Lichtenberg – alt (DE)

Marlene Lichtenberg
pochází z Jižního Tyrolska (Itálie). Po získání kvalifikace učitelka studovala obor zpěv na Mozarteu v Salzburku a obor řízení sboru na JAMU v Brně u Lubomíra Mátla, zpěv pak paralelně u Richarda Nováka. V současnosti pracuje s Brigite Eisenfeld v Berlíně. V sezóně 2016/17 hostovala v Landestheater Innsbruck jakon Ulrica v Maškarním plese a v Ulmu jako Amneris v Aidě. Kromě toho zpívala ve Staatstheater Cottbus Leonoru v Donizettiho "Favoritce" a Eboli v Donu Carlosovi. 2017/18 pak hostovala Ježibabu z Rusalky v Brémách a Cizí kněžnu v Coburku. V létě 2018 následoval velmi úspěšný debut jako Venuše V Tannhäusru na Tiroler Festspielen v Erlu. V této sezóně je možno ji slyšet jako Erdu v „Rheingold“ v Kasselu a jako Baba the Turk v „The Rake´s Progress“ v Mecklenburgischen Landestheater. Vedle činnosti operní pěvkyně je Marlene Lichtenberg žádanou pěvkyní koncertní a písňovou. V r. 2018 zpívala v Konzerthaus Berlin a ve Philharmonie am Gasteig v Mnichově. Dosavadní koncertní vrcholy jsou  Verdiho Messa da Requiem ve Štrassburku a kantáta Dido Jana Nováka s brněnskou filharmonií. V rámci Dresdner Musikfestspiele zpívala v Elgarově oratoriu „The Dream of Gerontius“ za řízení Rodericha Kreile roli Anděla podobně jako altový part v Bachových Janových pašiích za řízení Will Humburga. Při braniborských letních koncertech sklidila velký úspěch jako mahlerovská interpretka v jeho 2. a 3.symfonii.

Richard Novák – bas

Richard Novák
(1931) absolvoval brněnskou konzervatoř v r. 1955 (obor komposice a dirigování), v r.1954 získal první operní angažmá v Ostravě. Po úspěšných soutěžích v Toulouse a Hertogenboschi se stal sólistou brněnské opery, kde se po mnoho let významně podílel na dramaturgicky a umělecky velmi ceněné éře. Z operních rolí (150) v jeho repertoáru nic významného nechybí, je ovšem také častým interpretem velkých oratorních děl (mnohaletá spolupráce s Českou  filharmonií) a dlouhý je též seznam písňových cyklů, kterým se soustavně věnuje. Mezi nimi patří jistě čestné místo Dvořákovým Biblickým písním v nesčetných provedeních ať s klavírem, varhanami či orchestrem. Ocenění:  Zasloužilý umělec - 1986, Thalie za celoživotní mistrovství - 2001, Cena ministerstva kultury - 2005, Cena antonína Dvořáka - 2016.

Czech Virtuosi

Czech Virtuosi
zahájil svoji koncertní činnost před více než dvaceti lety. Během svého působení odehrál stovky koncertů zahrnujících díla světových mistrů komorní, symfonické, duchovní i operní hudby, a to od baroka až po současnost. Doménou orchestru i přesto zůstává tvorba W. A. Mozarta. Kromě řady koncertů ve Vídni, například ve slavném Konzerthausu či Schönbrunnu, lze však Czech Virtuosi slyšet i ve vzdálenějších koutech světa. Již třikrát absolvovali koncertní turné po Japonsku a každoročně jsou zváni na hudební festivaly v Nizozemí, Itálii nebo Španělsku. Vyzdvihnout lze také jejich účast na Festivalu české hudby ve francouzském Dijonu v roce 2015 a 2017, v lednu 2019 v Caen, v březnu 2019 provedli Czech Virtuosi Dvořákovo Stabat Mater ve Vídni. Doma se soubor účastní tuzemských festivalů ( například Svatováclavského v Ostravě), vystupuje v pražském Rudolfínu a pořádá své vlastní koncerty v Brně. Tradicí se zde již staly Tříkrálové koncerty s charismatickým Jiřím Pavlicou a jeho Hradišťanem v katedrále svatého Petra a Pavla. Velmi úspěšná jsou také jeho natočená CD; zatím poslední je s Brahmsovou 4. symfonií. Letos v květnu vystoupil soubor mimo jiné v kostele ve Vranově (18.5.) a v Brně u Minoritů (26.5.) a v červnu v Doubravníku (10.6.); působivé interpretace duchovní hudby v historickém prostředí chrámů jsou pro naše posluchače pravidelně nezapomenutelně silným zážitkem.

Stefan Veselka / dirigent (DE)

Stefan Veselka
(1968) se narodil českým rodičům v norském Stavangeru. Svá hudební studia začal na Salzburském Mozarteu, ukončil je na Vysoké hudební v Berlíně. Získal ceny v národních a mezinárodních soutěžích, mj. v Beethovenově soutěži ve Vídni, Schnabelově vBerlíně, Evropské klavírní soutěži v Lucemburku. Od svého koncertního debutu v roce 1985 se představil jako sólista a komorní hráč na festivalech a samostatných koncertech v zemích Evropy, v Japonsku a v USA. Natočil řadu CD, za kompletní klavírní dílo A. Dvořáka pro společnost Naxos získal v roce 2004 cenu Classical Internet Award. Jako orchestrální a operní dirigent vystoupil v Norsku, Německu, Nizozemí, Anglii a České republice. Pedagogicky působil na vysoké hudební škole v Karlsruhe, v tomto městě byl hlavním dirigentem divadla, dále v Bremerhavenu, nyní je prvním dirigentem Symfonického orchestru v Münsteru.