chrám P. M. Sněžné, 19.00

Čas: 19:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes na této stránce
Slavnostní zahajovací koncert

Účinkující: 

Iwona Hossa / soprán

Iwona Hossa
Sopranistka Iwona Hossa studovala na Hudební akademii v Poznani u prof. Ewy Wdowické.Je vítězkou Grand Prix mezinárodní pěvecké soutěže Marie Callas v Athenách. Vedle toho je laureátkou řady dalších soutěží (Nowy Sącz, Konstanz, Hannover). Debutovala rolí Violetty ve Velkém divadle v Poznani. Vedle toho pravidelně zpívá i v dalších polských i zahraničních operních domech. Spolupracovala s řadou předních dirigentů (David Lloyd-Jones, David Agler, Maurizio Benini, Gabriel Chmura, Charles Dutoit, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Jacek Kaspszyk, Stanisław Skrowaczewski, Antoni Wit, ad.). Podílela se na řadě nahrávek pro významné labely (EMI, Naxos). V roce 2011 obhájila titul Ph.D. v oblasti hudebního umění. Působí jako pedagog v Poznani.

Anna Lubańska / mezzosoprán

Anna Lubańska
Altistka Anna Lublańska studovala na Hudební akademii Fryderyka Chopina ve Varšavě pod vedením Krystyny Szostek-Radkowe (1994). Už jako studentka vystupovala doma i v zahraničí. V roce 1994 se stala vítězkou Ada Sari Vocal Competition v Nowym Sączu a lareátkou soutěží v Paříži a Bruselu. Od roku 1993 spolupracuje s Velkým divadlem – Polskou národní operou ve Varšavě, kde vytvořila již řadu rolí. Vedle toho vystupuje jako sólistka v koncertních filharmonických programech. Spolupracuje s řadou vynikajících dirigentů, jako je kupř. Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Marc Minkowski, Jan Krenz, Stanisław Skrowaczewski a Placido Domingo. Známá je i jako interpretka písňového repertoáru (Schubert, Schumann, Brahms, R. Strauss, Schönberg, Mahler, Moniuszko, Karłowicz, Szymanowski, Poulenc ad.)

Rafał Bartmiński / tenor

Rafał Bartmiński / tenor
Tenorista Rafał Bartmiński je absolventem pěvecké a herecké fakulty Hudební akademie Karola Szymanowského v Katovicích ve třídě profesora Eugeniusze Sąsiadka. Je držitelem 3. místa na 11. ročníku pěvecké soutěže Ady Sari v Novém Sączi. V roce 2007 získal 2. místo a řadu dalších cen na 6. mezinárodní pěvecké soutěži Stanisława Moniuszka ve Varšavě. Ještě během studií zahájil intenzivní koncertní činnost.Na operní scéně debutoval v roli Lenského v Čajkovského Evženu Oněginovi v režii Macieje Pruse (Velké divadlo - Národní opera, 2002). Od té doby s touto scénou spolupracuje nepřetržitě a ztvárnil řadu tenorových rolí: Tamino v Mozartově Kouzelné flétně, Jontek v Halce a Stefan v Moniuszkově Strašidlech, Ismaele ve Verdiho Nabuccovi, Boris v Janáčkově Kátě Kabanové, Pinkerton v Pucciniho Madame Butterfly, Bláznivá žena v Brittenově Curlevově řecei a Tambur v Bergově Wozzeckovi. Posledně jmenovanou rolí debutoval v moskevském Velkém divadle pod taktovkou Theodora Currentzise. Je velmi aktivní i koncertně i jako přední interpret tenorových partů v oratoriích Krzysztofa Pendereckého. Je známý i jako činoherní herec.

Piotr Nowacki / bas

Piotr Nowacki
Basista Piotr Nowacki absolvoval Hudební akademii Grażyny i Kiejstuta Bacewiczówých v Łodzi. Je sólistou Velkého divadla – Národní opery ve Varšavě. Vystupuje i v operních domech v Krakově, Bytomi a Krynici. Je finalistou či laureátem řady významných soutěží ( Vídeň, Filadelfie). Vystupoval v rámci významných operních festivalů (Edinburgh, Wiesbaden, Puerto Rico, Granada). Spolupracoval s operními domy v Lodži, Krakově, Vroclavi, Gdaňsku, Bruselu, Mnichově, Antverpách, Bologni a Benátkách.

Orchestr a sbor filharmonie Karola Szymanowského Krakov

Orchestr a sbor filharmonie Karola Szymanowského Krakov
Filharmonie Karola Szymanowského Krakov pracuje kontinuálně od roku 1945 a patří mezi nejlepší polské orchestry. Prvním šéfdirigentem byl Zygmunt Latoszewski. S orchestrem však spolupracovala řada vynikajících dirigentů: Valerian Bierdiayev, Bohdan Wodiczko, Stanisław Skrowaczewski, Witold Rowicki, Andrzej Markowski, Henryk Czyż, Jerzy Katlewicz, Tadeusz Strugała, Gilbert Levine, Vladimir Ponkin, Tomasz Bugaj, Jan Krenz, Paweł Przytocki či Michał Dworzyński. V letech 1988–1990 byl uměleckým ředitelem orchestru Krzysztof Penderecki. Orchestr vystupoval po celém světě. V každé sezoně nastuduje 50 programů symfonické a oratorní hudby od 18. století po současnost. Filharmonický smíšený sbor Krakov zahájil svoji činnost v roce 1945. Od roku 1950 pracuje jako zcela profesionální těleso. Po celou dobu činnosti interpretuje na nejvyšší úrovni oratorní sborové party a skladby a cappella od 17. století po hudbu zcela současnou. Sbor vystupuje na předních polských festivalech (Wratislavia Cantans, Varšavská jeseň, Gaude Mater Częstochowa) a je stálým hostem světových festivalů (Festival de La Chaise-Dieu, Sagra Musicale Umbra, Edinburgh Festival, Festival van Vlaanderen, Biennale di Venezia, Festival Internazionale de Baalbeck, Festival d’art Sacré de Paris ad.). Od roku 2009 je sbormistryní Teresa Majka-Pacanek.

Alexander Humala / dirigent

Alexander Humala / dirigent
Dirigent Alexander Humala studoval sbormistrovství na Běloruské státní hudební akademii v Minsku a symfonické dirigování na konzervatoři v Rotterdamu. Své znalosti prohluboval na mistrovských kurzech, kde studoval pod vedením takových pedagogů, jako jsou Collin Metters, Jurij Simonov a Jorma Panula. V roce 2010 získal prestižní Huygensovo stipendium. V rámci stipendijního programu L. Kirklanda studoval kulturní management na Jagellonské univerzitě v Krakově (2019-2020). V roce 2003 debutoval s Komorním orchestrem Běloruské hudební akademie. V témže roce vystoupil s Mladým běloruským symfonickým orchestrem, poté natočil mezinárodní debut s Litevským státním symfonickým orchestrem a byl pozván k hostování s Orchestra Giovanile della Saccisica. V letech 2009 a 2012 absolvoval v rámci stipendijního programu "Gaude Polonia" dirigentské stáže ve Vratislavské opeře a Národní filharmonii ve Varšavě, v letech 2014-2016 byl asistentem dirigenta v Národním symfonickém orchestru Polského rozhlasu v Katovicích, v letech 2013-2019 působil jako hlavní dirigent běloruského souboru Capella Sonorus. V letech 2017 až 2021 byl dirigentem Ruské národní filharmonie.