chrám P. M. Sněžné, 19:00

Čas: 19:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes pomocí tohoto formuláře

Účinkující: 

Lucie Vagenknechtová / soprán

Lucie Vagenknechtová
Sopranistka Lucie Vagenknechtová ab­sol­vovala v roce 2012 konzervatoř v Pardubicích ve třídě Miloslava Stříteského a pokračovala ve stu­diu zpěvu na Akademii múzických umění v Praze pod vedením Ro­mana Janála, které ukončila v roce 2019. Z pě­vecké soutěže A. Dvořáka v Kar­lových Varech si odnesla 2. cenu v roce 2017. V opeře debu­to­vala v Divadle F. X. Šaldy v Li­berci a to rolí Papageny (Mozart Kou­zelná flétna). Vystupuje ve Slezském divadle Opava v titulní roly Chytračky (Orff Chytračka) a v Severočeském divadle v Ústí nad Labem (Kouzelná flétna, Smetana Libuše). V Plzni v di­vad­le J. K. Tyla ztvárnila roli Zdeňky v Janáč­kově Zápisníku zmizelého. Byla hostem Národního divad­la v roli Zerliny (Mozart Do­n Giovanni letní stagiona). V rámci své koncertní činnosti spolu­pracovala s Ko­morní filharmonií Pardubice, Filharmonií Hradec Králové, orchestrem Severočeského divadla opery a baletu, Moravskou filharmonií Olomouc ad. V minulém roce si odbyla mezi­národní debut v Janáčkově Glagolské mši s Lon­don Symphony Orchestra pod taktovkou Kazushi Ono.

Jana Sýkorová / alt

Jana Sýkorová
Altistka Jana Sýkorová, sólistka Státní opery Praha od roku 1999, ztvárnila již řadu titulních rolí, kupř. v operách Carmen, Faidra, Orlando Furioso, Sloní muž a Mignon. V roce 2002 zaujal mezinárodní kritiku její výkon v premiéře opery Joseph Merrick zvaný Sloní muž v Nice, která byla zaznamenána i na DVD labelu Marco Polo. V témže roce převzala roli Carmen v Národním divadle po Dagmar Peckové a web Forum Opera ji roku 2008 označil za „jednu z nejzajímavějších současných Carmen“. V roce 2007 debutovala rolí Maddaleny ve Verdiho Rigolettovi v londýnské Královské opeře Covent Garden, kam se za rok vrátila s rolí Mercédès a jako cover titulní role v Carmen. Vystupuje i jako sólistka na symfonických koncertech po celém světě. Zvláště významné byly její koncerty s Gerdem Albrechtem, úspěšné bylo provedení Janáčkovy Glagolské mše s NHK v Tokiu pod taktovkou žijící legendy Charlese Dutoita a účast v realizaci Brahmsovy Altové rapsodie s Ingo Metzmacherem.

Tomáš Černý / tenor

Tomáš Černý
Tenorista Tomáš Černý hostuje na domácích i zahraničních operních scénách, z nejvýznamnějších jmenujme např. Staatstheater Nürnberg, Theater Basel, Opernhaus Zürich nebo Staatsoper Stuttgart. V zahraničí je Tomáš Černý považován za specialistu na český, zejména Dvořákův koncertní repertoár – kupř. nahrávka Dvořákova Requiem získala v roce 2011 prestižní japonské ocenění Tokusen. Je držitelem ceny Thálie 2000 za hlavní roli v Lehárově Zemi úsměvů a ceny Libuška na festivalu Opera 2005 za ztvárnění Edgara v Donizettiho Lucii di Lammermoor. Je častým hostem prestižních domácích i zahraničních festivalů (Dresdner Musikfestspiele, Milano Musica, Pražské jaro, Mezinárodní festival soudobé hudby Varšavský podzim) i operních scén (Národní divadlo a Státní opera v Praze, Komische Oper Berlin, Staatstheater Wiesbaden, Slovenské národné divadlo v Bratislavě ad.). Spolupracoval s orchestry, jako je např. Česká filharmonie, Tonhalle Orchester Zürich, Filharmonia Narodowa ve Varšavě, Gewandhaus Orchester Leipzig, Bremer Philharmoniker, Brbantská filharmonie, Odense Symfoniorkester, Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi, Orquesta Nacional de España, Royal Liverpool Philharmonic nebo RAI Torino.

Martin Gurbaľ / bas

Martin Gurbaľ
Basista Martin Gurbal´vystudoval zpěv na konzervatoři v Košicích u Ľudmily Šomorjaiové. V Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech (1996) se stal absolutním vítězem. Po svém prvním angažmá v opeře Státního divadla Košice je od roku 2001 sólistou opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Současně hostuje na dalších operních scénách – v Národním divadle v Praze, Národním divadle v Brně, ve Slovenském národním divadle v Bratislavě aj.. Operní repertoár M. Gurbaľa zahrnuje víc než 25 rolí basového oboru. Za roli Dona Giovanniho získal nominaci na cenu Thálie za rok 2007. Spolupracuje se Slovenskou filharmonií, Státní filharmonií Košice, Státním komorním orchestrem Žilina, Janáčkovou filharmonií v Ostravě a dalšími předními orchestry.

Český filharmonický sbor Brno

Český filharmonický sbor Brno (založen 1990) patří k světové interpretační špičce. Vystupuje na všech evropských prestižních festivalech i významných koncertech, vyniká vysokou profesionalitou a mimořádným hudebním cítěním. V čele stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala (1943). Vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU (klavír, kompozice, dirigování), je autorem sta osmdesáti skladeb. Sbormistrovské a dirigentské činnosti se věnuje padesát let. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti, loni pak za dlouholetou uměleckou činnost Cenu města Brna v oboru hudba. Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně devadesát koncertů doma i v zahraničí. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty. Přestože sbor hostuje na nejvýznamnějších zahraničních festivalech, domácí publikum ho může slyšet na mnoha koncertech i v České republice. Sbor má rozsáhlou diskografii a získal řadu ocenění.

Petr Altrichter / dirigent

Petr Altrichter / dirigent
Petr Altrichter je laureátem dirigentské soutěže v Besançonu. Patří mezi nejznámější české dirigenty s širokým mezinárodním renomé. Působil jako šéfdirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Královské liverpoolské filharmonie, Jihozápadní německé filharmonie v Kostnici a Filharmonie Brno. Petr Altrichter diriguje významné orchestry po celém světě (včetně Berlínských symfoniků, Londýnských filharmoniků, BBC Symphony Orchestra či Japonského symfonického orchestru, České a Slovenské filharmonie) a hostuje na prestižních světových festivalech. Je významným propagátorem české hudby.