dóm sv. Václava, 19.00

Čas: 19:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes pomocí tohoto formuláře

Účinkující: 

Lenka Máčiková - soprán

Lenka Máčiková
Sopranistka Lenka Máčiková pravidelně zpívá na předních operních scénách doma i v zahraničí. Jako studentka VŠMU získala první místo na mezinárodní soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, dále dvakrát za sebou cenu Literárního fondu za ztvárnění postav Amora (Ch. W. Gluck: Orfeus a Eurydika) ve Slovenském národním divadle v Bratislavě a za roli Despiny (W. A. Mozart: Cosi fan tutte) v Národním divadle v Praze. S velkým úspěchem hostovala v Opeře Narodowej ve Varšavě, na italských operních scénách v Como, Brescii, Pavii a Cremone, ve Francii v Angers a Nantes, na koncertním pódiu v Kataru, Stockholmu, Sarajevu, ale také na prestižních festivalech Pražské jaro a operním festivalu v Glyndebourne v Anglii v postavě Zerliny z Mozartovy opery Don Giovanni. S Národním divadlem Praha absolvovala koncertní turné po Japonsku, a to v roli Paminy v Mozartově Kouzelné flétně. V roce 2014 debutovala v roli Janáčkovy Lišky Bystroušky v Národním divadle v Praze pod režijním vedením Ondřeje Havelky, se kterým též natočila DVD barokní opery Giuseppe Scarlattiho Kde je láska, tam je žárlivost v titulní úloze hraběnky Clarice. Film vysílala i Česká televize. V roce 2017 nastudovala postavu Mirindy z Vivaldiho opery Arsilda a jako jediná Slovenka získala prestižní slovenské ocenění Deska za nejlepší představení sezóny.

Alena Kropáčková - alt

Alena Kropáčková
studovala zpěv na bratislavské Konzervatoři u Dagmar Livorové a na VŠMU u Petra Mikuláše. Během studia získala ocenění na mnoha soutěžích (Žilina, Vráble, Karlovy Vary, Řím a i.). Jejím posledním velkým úspěchem byla účast v semifinále soutěže Opěralia Operalia v roce 2018. Absolvovala kurzy u P. Dvorského a Z. Livorové, K. Kněžíkové, A. Plachetky ad. Jako sólistka pravidelně spolupracuje s ŠKO Žilina, ŠF Košice a SOSR. Hostovala ve Státní opeře v Banské Bystrici, Slezském divadle v Opavě a v Slovenském národním divadle. Vystoupila so sólisty zvučných jmen jako Ferruccio Furlanetto, Piotr Beczala, Anja Kamp na koncerte Freedom Opera Gala s Orchestrem Maďarské státní opery Budapešť. Jako sólistka zpívala Se symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu v Japonsku (Beethoven: 9. symfonie). V roce 2016 hostovala na festivalu v Českém Krumlově (Mozart: Requiem), debutovala v postavě Sesta v ND moravskoslezském v Ostravě (Mozart: Titus) a premiérovala Oratórium Svätého Martina od Ľuboša Bernátha v Dóme sv. Martina v Bratislavě. s Filharmónií Brno na Svatovaclávském festivalu (Janáček: Glagolská mše) a s Českou filharmónií pod taktovkou J. Hrůši na festivalu Dvořákova Praha (oratórium Svatá Ludmila)

Martin Gyimesi - tenor

Martin Gyimesi
studoval operní zpěv v letech 2005-2011 na bratislavské konzervatoři u Gurgena Ovsepiana a v letech 2011-2012 na VŠMU v Bratislavě u Ľubici Rybárské. Ještě během konzervatorních studií účinkoval na bratislavské Nové scéně a stal se členem sboru Opery Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde začal postupně dostávat i sólistické příležitosti. Od roku 2013 je sólistou Opery Slovenského národního divadla, kde ztvárnil mnoho rolí. Pravidelně hostuje ve Státní opeře v Banské Bystrici a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V roce 2014 se představil jako Delil (Verdi: Johanka z Arcu) na open air festivalu Viva Verdi, v letech 2015-2016 zpíval v rakouském Eisenstadtu roli Kaye v opeře Sněhová královna současného ruského skladatele Sergeje Baneviče (projekt se uskutečnil pod patronátem Anny Netrebko).V pražském Národním divadle debutoval v roce 2016 jako Tybalt v Gounodově Romeovi a Julii. Do jeho koncertního repertoáru patří díla G. F. Händela, J. Haydna, W. A. Mozarta, F. Schuberta, A. Dvořáka, Camille Saint-Saënse, C. Francka, J. J. Ryby, J. Móryho, A. Zimmermanna a D. Kardoše.

Gustáv Beláček / bas

Gustáv Beláček
Basista Gustav Beláček vystudoval na Konzervatoři a VŠMU v Bratislavě (Eva Blahová). Vzdělání si rozšířil na Mozartově Akademii a na Mezinárodní Bachově akademii ve Stuttgartu. Je absolutním vítězem Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech v roce 1993, nositel 3. ceny na Mezinárodní operní soutěži v Siene- Rocca delle Macias v roce 1994 a 1. ceny na Mezinárodní pěvecké soutěži M. Schneidera – Trnavského. Je držitelem Ceny německého časopisu Opernwelt roku 1993 v rámci Pěvecké soutěže Belvedere ve Vídni. Účinkoval v Národním divadle v Praze (Ramfis, Dr. Kolenatý), Státní opeře Praze (Raimondo, Vodník), v Karlsruhe (Mustafa), v Grazu a Ljubljani (Vodník), v Klagenfurtu (Ramfis), v Basileji (Tom), v Düsseldorfu, Norimberku a Mnichově a v mnoha dalších opernch domech. Jako koncertní zpěvák vystupoval s orchestry jako Drážďanská filharmonie, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre National de France, New Jersey Symphony, San Francisco Symphony, Montreal Symphony, Cammerata New York, National Orchestra Taiwan, Symphonieorchester Bavorského rozhlasu, Rozhlasový Orchestr Stockholm, Vídeňský rozhlasový orchestr, Česká filharmonie, Londýnská filharmonie. G. Beláček nahrává pro Bayerischer Rundfunks, BBC a mnohé jiné rozhlasové a televizní společnosti.

Spevácky zbor Lúčnica

Spevácky zbor Lúčnica
Pěvecký sbor Lúčnica je součástí Uměleckého souboru Lúčnica už od jeho vzniku v roce 1948. Je pro něj typická vyspělá pěvecká technika, hlasová kultura a celkový charakteristický zvukový projev. Jeho výkony jsou vysoce hodnocené odbornou kritikou a setkávají se s velkým úspěchem i u širokého publika. Svoji uměleckou kariéru v tomto souboru začínaly leckteré hvězdy operního nebe kupř. Edita Gruberová, Lucia Poppová, Magdaléna Blahušiaková, Ľubica Orgonášová, Marta Beňačková, Štefan Babjak, Ondrej Malachovský a řada dalších, kteří často dosáhli velké úspěchy na světových operních scénách. Sbor Lúčnice získal nejvyšší ocenění na mezinárodních pěveckých soutěžích v městech Llangollen, Arezzo, Middlesbrough, Montreux, Gorica, La Valletta, Maribor, Tours, Oskarshamn, Bergen či Petrohrad. Na mezinárodních sborových festivalech a koncertních zájezdech v Číně, USA, Jižní Korei, Argentíně, Jordánsku, Izraeli, Venezuele, na Taiwanu, v Mexiku, stejně jako ve většině státech Evropy, kde sbor vystoupil, se stal doslova miláčkem publika. Bohatý repertoár souboru zahrnuje a cappellová díla všech stylových období od renesance až po současnou hudbu. Sbor interpretuje skladby různých žánrů – duchovní díla, světskou tvorbu, sborové úpravy populárních skladeb a gospelov, ale hlavní důraz klade na interpretaci starších a novějších skladeb inspirovaných slovenskou lidovou písní. Vedle toho neustále rozšiřuje svůj repertoár o vokálně-instrumentální díla komornějšího charakteru. V souvislosti s tím spolupracuje s významnými slovenskými a zahraničnými tělesy a dirigenty. Od roku 2003 je uměleckou vedoucí a dirigentkou sboru Elena Matušová.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu
je nejstarší symfonický orchestr na Slovensku. Toto první slovenské profesionální symfonické těleso tak má za sebou téměř 90 let úctyhodné historie. Za tuto dobu orchestr realizoval nespočetné množství nahrávek pro firmy Opus, Supraphon, Naxos, Marco Poli, Arte Nova a další. Pravděpodobně není na světě jiný orchestr, s tak velkým počtem vydaných audionosičů jako je SOSR. Orchestr pravidelně spolupracuje i na nahrávání hudby k filmům. Kromě pravidelných abonentních koncertů v Bratislavě a na Slovensku orchestr velice často vystupuje i na významných koncertech v zahraničí, např. v Rakousku, Německu, Maďarsku, Španělsku a j.

Martin Leginus / dirigent

Martin Leginus
patří mezi nejlepší slovenské dirigenty současnosti. Pochází ze Sniny na Slovensku. Vystudoval bratislavskou Státní konzervatoř a Vysokou školu múzických umění. Od roku 2006 působí v Slovenském národním divadle v Bratislavě. V lednu 2007 debutoval úspěšným záskokem v baletu Arama Chačaturjana Spartakus. Od roku 2008 je stálým dirigentem Slovenského národního divadla, od srpna 2013 do března 2016 byl hudebním ředitelem Státní opery. Spolupracoval s celou řadou špičkových sólistů, jako jsou Leo Nucci, José Cura, Štefan Kocán, Jana Kurucová, Pavol Breslik, Adriana Kučerová, Sergej Larin, Dalibor Jenis, Peter Mikuláš, Eva Urbanová, Simona Šaturová, Mikolaj Zalasinski, Alexander Krasnov, Ferruccio Furlanetto, Simon Keenlyside ad. V letech 2015-2016 byl hlavním hostujícím dirigentem Pražského komorního orchestru. Dirigoval i další orchestry, jako např. orchestr Státní opery Budapešť, Filarmónia orquesta sinfónica Asturias, SOSR Bratislava, orchestr opery Slovenského národního divadla v Bratislavě a Štátneho divadla Košice, Musica Aeterna, Capella Istropolitana, ŠKO Žilina, Štátna filharmónia Košice, Slovenský komorný orchester a další.