Dóm sv. Václava, 19.00

Čas: 19:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes pomocí tohoto formuláře

Účinkující: 

Patricie Janečková / soprán

Patricie Janečková
Sopranistka Patricie Janečková studuje operní zpěv na Ostravské univerzitě pod vedením Evy Dřízgové-Jirušové.  Jako desetiletá zvítězila v konkurzu Janáčkovy filharmonie Ostrava a dostala možnost zpívat se symfonickým orchestrem. V roce 2014 se stala absolutní vítězkou pěvecké soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra (Řím) a získala stipendium na kurzy v Arezzu, kde pracovala pod vedením R. Brusona. Má za sebou řadu vystoupení na koncertech doma i v zahraničí, spolupracuje s  českými a slovenskými symfonickými orchestry. V roce 2015 debutovala na slovenských operních scénách (Státní divadlo Košice – Figarova svatba – Barbarina, Slovenské národní divadlo – Kouzelná flétna – Pamina), o rok později absolvovala několik koncertů v České republice a získala tři ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech.

Monika Jägerová / alt

Monika Jägerová
Mezzosopranistka Monika Jägerová studovala zpěv u Pavly Zumrové a interpretaci staré hudby u Ireny Troupové. Je finalistkou 7th Renata Tebaldi International Voice Competition 2017 – Ancient and Baroque repertoir v San Marinu. V r. 2017 debutovala rolí Mrs. Quickly ve Slezském divadle Opava v inscenaci Verdiho Falstaffa. Pravidelně vystupuje se soubory poučené interpretace staré hudby Collegium 1704, Czech Ensemble Baroque, Hof-musici a Ensemble Damian. V r. 2019 vystoupila na festivalu Oude Muziek v Utrechtu s Ensemblem Tourbillon v Pergolesiho Stabat Mater. Zúčastnila se řady mistrovských tříd a v 2019 získala 3. cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka. Studovala též housle na konzervatoři Jana Deyla v Praze a hudební vědu na Univerzitě Karlově.

Aleksander Kruczek / tenor

Aleksander Kruczek
Tenorista Aleksander Kruczek je absolventem Akademie hudby Karola Szymanowského v Katovicích, kde studoval ve třídě prof. Jana Ballarina a absolvent postgraduálního vokálního studia v Hudebním divadle v Gliwicích. Je mimo jiné laureátem řady národních i mezinárodních soutěží.

David Szendiuch / bas

David Szendiuch
Basista David Szendiuch studoval na brněnské konzervatoři pod vedením Sylvie Kodetové a absolvoval v roce 1994 pod vedením Josefa Škrobánka. Od roku 2003 je soukromým žákem Jurije Gorbunova, který je Národním umělcem SSSR a držitelem české Ceny Thálie. V roce 2015 zakončil magisterské studium v oboru sólový zpěv na JAMU v Brně ve třídě Marty Beňačkové. V letech 1994–1999 působil jako člen sboru Opery Národního divadla Brno, od roku 1999 působí jako sólista Moravského divadla Olomouc, kde od diváků získal vyznamenání za mimořádný umělecký výkon v roli Leporella v opeře Don Giovanni (2002) a vyznamenání za nejlepší mužský umělecký výkon sezóny 2004/2005.

Český filharmonický sbor Brno

Český filharmonický sbor Brno
Český filharmonický sbor Brno (založen 1990) patří k světové interpretační špičce. Vystupuje na všech evropských prestižních festivalech i významných koncertech, vyniká vysokou profesionalitou a mimořádným hudebním cítěním. V čele stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala (1943). Vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU (klavír, kompozice, dirigování), je autorem sta osmdesáti skladeb. Sbormistrovské a dirigentské činnosti se věnuje padesát let. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti, loni pak za dlouholetou uměleckou činnost Cenu města Brna v oboru hudba. Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně devadesát koncertů doma i v zahraničí. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty. Přestože sbor hostuje na nejvýznamnější zahraničních festivalech, domácí publikum ho může slyšet na mnoha koncertech i v České republice. Sbor má rozsáhlou diskografii a získal řadu ocenění.

Petr Fiala / sbormistr

Petr Fiala
Petr Fiala (1943). Vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU (klavír, kompozice, dirigování), je autorem sta osmdesáti skladeb. Sbormistrovské a dirigentské činnosti se věnuje padesát let. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti, loni pak za dlouholetou uměleckou činnost Cenu města Brna v oboru hudba.

Michal Bárta / klavír

Michal Bárta
Klavírista Michal Bárta absolvoval v roce 1997 Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a později pokračoval ve studiu na Institutu pro umělecká studia Ostravské univerzity. Během studia získal ceny na několika mezinárodních soutěžích, mezi jinými první cenu na Smetanovské klavírní soutěži v roce 1995. V době, kdy absolvoval vysokou školu, již zároveň působil jako pedagog hry na klavír Janáčkovy Konzervatoře v Ostravě. Jeho bohatá koncertní činnost zahrnuje koncerty nejen v České republice, ale také v Jižní Koreji, Švédsku, Itálii, Německu, Francii, Rusku a dalších zemích Evropy. Jako sólista se představil s Opera House Orchestra Daegu (Jižní Korea), Janáčkovou filharmonií Ostrava, orchestrem Camerata Janáček a dalšími tělesy. V současné době působí na Fakultě umění Ostravské univerzity a věnuje se zejména komorní hudbě.

Lukáš Michel / klavír

Lukáš Michel
Klavírista Lukáš Michel byl v letech 1990-1996 posluchačem Konzervatoře v Ostravě ve třídě prof. Milady Šlachtové a Moniky Tugendliebové, pod jejichž vedením se zúčastnil mnoha soutěží, např. Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem, Chopinovy soutěže v Mariánských Lázních či Soutěže o cenu Beethovenova Hradce. Od roku 1996 studoval klavírní hru na umělecko-pedagogické katedře Ostravské univerzity u prof. Rudolfa Bernatíka. Od srpna 2007 je vedoucím Katedry klávesových nástrojů Fakulty umění Ostravské univerzity, kde se věnuje výuce hry na klavír, klavírním korepeticím a komorní hře. Je členem komorních souborů Colour Bass Duo, Triostrava a Ad libitum, se kterými koncertuje v České republice i zahraničí. Od roku 2017 hraje v klavírním duu s Eliškou Novotnou.

Jakub David Smešný / harmonium

Jakub David Smešný
Hráč na harmonium Jakub David Smešný se hře na varhany začal věnovat ve věku patnácti let. Studuje hru na varhany na konzervatoři v Plzni pod vedením profesora Adama Viktory. Aktivně se věnuje koncertní činnosti a své vzdělání si prohlubuje poznáváním historických varhan v Čechách i zahraničí. Absolvoval varhanní kurzy pod vedením profesorů Edoarda Bellottiho, Tobiase Lindnera, Wolfganga Zerera a Oliviera Latryho.

Paolo Gatto / dirigent

Paolo Gatto
Dirigent Paolo Gatto se narodil v Bergamu. Studoval hru na klavír od čtyř let u Luigiho Rossiho na konzervatoři v Piacenze. Na začátku své kariéry pracoval jako asistent významných dirigentů v italských operních domech. Po sérii mezinárodních mistrovských kurzů v Itálii, Bulharsku, Rakousku a Nizozemsku dokončil studium dirigování na vídeňské hudební akademii u profesora Karla Oesterreichera a Julia Kalmara. Od roku 1992 vystupuje jako dirigent různých instrumentálních těles (Pomeriggi Musicali di Milano, Ente Autonomo Arena di Verona, Orchestra Stabile di Bergamo ad.) a často hostuje v zahraničí. Od roku 1993 se aktivity P. Gatta rozšířily díky spolupráci s operními domy v České republice, zejména s Národním divadlem Praha, Státní operou Praha, Janáčkovou operou v Brně a s Národním moravskoslezským divadlem v Ostravě. Jako hlavní hostující dirigent v letech 1994–2009 zde připravoval 22 nových inscenací. V roce 2009 byl Paolo Gatto jmenován hudebním ředitelem Národního divadla v Košicích.