dóm sv. Václava, 19:00, TV Noe

Antonín Dvořák: Svatební košile, kantáta pro sóla, smíšený sbor a orchestr podle balady K. J. Erbena, op. 69, B 

Čas: 19:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes na této stránce

Účinkující: 

Pavla Vykopalová / soprán

Pavla Vykopalová / soprán
Sopranistka Pavla Vykopalová je "jednou z nejpozoruhodnějších českých pěvkyň současnosti" (časopis OPERA NEWS), její obsáhlý repertoár obsahuje vokální hudbu všech žánrů i stylů od barokní opery po díla 21. století. Je členkou brněnské Janáčkovy opery, stálým hostem opery Národního divadla v Praze i Státní Opery Praha. Vystoupila v Janáčkově Pastorkyni v pařížském Chatelet, v Bernsteinově symfonii Kaddish v Praze, Frankfurtu a Tokiu pod vedením Eliahu Inbala. Účinkovala také na podiích ve Francii v Rennes (Jenufa), v Dánsku (Káťa Kabanová) a v Budapešti v roli Rusalky pod taktovkou Ivána Fischera. Natočila CD pro firmy Multisonic, Orfeo, Rosa a Supraphon. Za roli Mařenky (Smetana - Prodaná nevěsta), roli Míly (Janáček - Osud) byla v roce 2006 a 2012 nominována na prestižní Cenu Thálie. V roce 2016 ji získala za roli Káťi Kabanové, režírované kanadským režisérem Robertem Carsenem.

Tomáš Černý / tenor

Tomáš Černý
Tenorista Tomáš Černý hostuje na domácích i zahraničních operních scénách, z nejvýznamnějších jmenujme např. Staatstheater Nürnberg, Theater Basel, Opernhaus Zürich nebo Staatsoper Stuttgart. V zahraničí je Tomáš Černý považován za specialistu na český, zejména Dvořákův koncertní repertoár – kupř. nahrávka Dvořákova Requiem získala v roce 2011 prestižní japonské ocenění Tokusen. Je držitelem ceny Thálie 2000 za hlavní roli v Lehárově Zemi úsměvů a ceny Libuška na festivalu Opera 2005 za ztvárnění Edgara v Donizettiho Lucii di Lammermoor. Je častým hostem prestižních domácích i zahraničních festivalů (Dresdner Musikfestspiele, Milano Musica, Pražské jaro, Mezinárodní festival soudobé hudby Varšavský podzim) i operních scén (Národní divadlo a Státní opera v Praze, Komische Oper Berlin, Staatstheater Wiesbaden, Slovenské národné divadlo v Bratislavě ad.). Spolupracoval s orchestry, jako je např. Česká filharmonie, Tonhalle Orchester Zürich, Filharmonia Narodowa ve Varšavě, Gewandhaus Orchester Leipzig, Bremer Philharmoniker, Brbantská filharmonie, Odense Symfoniorkester, Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi, Orquesta Nacional de España, Royal Liverpool Philharmonic nebo RAI Torino.

Svatopluk Sem / baryton

Svatopluk Sem / baryton
Barytonista Svatopluk Sem studoval na Konzervatoři v Českých Budějovicích. Po absolutoriu nastoupil jako sólista opery do stálého angažmá v Jihočeském divadle, kde se uvedl v řadě hlavních rolí. Pravidelně hostuje na operních scénách České republiky, zejména však v Národním divadle v Praze, kde po svém debutu v roli Ďábla (Martinů: Hry o Marii) ztvárnil mnoho stěžejních rolí. Svatopluk Sem mnohokrát vystoupil v Japonsku, Dánsku, Jižní Koreji, Číně, Rakousku, Španělsku, Nizozemí, Německu, Rusku, Itálii či Velké Británii za doprovodu České filharmonie, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, PKF – Prague Philharmonia, Rotterdam Philharmonic Orchestra nebo BBC Symphony Orchestra, kde byl několik let stálým hostem. Svatopluk Sem je nositelem řady prestižních operních ocenění – mj. Ceny operního portálu Opera+ 2017, ceny Thálie 2017 (za ztvárnění Giorgia Germonta v La Traviatě) a moravskoslezské ceny Jantar 2017 (za roli Kaliny z opery Tajemství).

Český filharmonický sbor Brno

Český filharmonický sbor Brno (foto Kamil Jursa)
Český filharmonický sbor Brno (založen 1990) patří k světové interpretační špičce. Vystupuje na všech evropských prestižních festivalech i významných koncertech, vyniká vysokou profesionalitou a mimořádným hudebním cítěním. V čele stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala (1943). Vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU (klavír, kompozice, dirigování), je autorem sta osmdesáti skladeb. Sbormistrovské a dirigentské činnosti se věnuje padesát let. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti, loni pak za dlouholetou uměleckou činnost Cenu města Brna v oboru hudba. Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně devadesát koncertů doma i v zahraničí. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty. Přestože sbor hostuje na nejvýznamnější zahraničních festivalech, domácí publikum ho může slyšet na mnoha koncertech i v České republice. Sbor má rozsáhlou diskografii a získal řadu ocenění.

Filharmonie Hradec Králové

Filharmonie Hradec Králové
Filharmonie Hradec Králové byla založena v roce 1978 pod názvem Operní orchestr města Hradec Králové, o rok později bylo těleso přejmenováno na Symfonický orchestr Hradec Králové, v roce 1987 na Státní symfonický orchestr Hradec Králové. Od vzniku České republiky (1. 1. 1993) nese orchestr název Filharmonie Hradec Králové, vyjadřující historickou kontinuitu sahající přes Filharmonii Sokola v Hradci Králové (1921-1965) až k Filharmonické jednotě činné ve městě od roku 1887. Významné období uměleckého rozkvětu tělesa je spojeno se jménem prof. Františka Vajnara, který pracoval jako šéfdirigent s orchestrem nepřetržitě od roku 1991 až do roku 2001, kdy byl jmenován čestným šéfdirigentem tělesa. V letech 2001-2012 působil na postu šéfdirigenta tělesa Ondřej Kukal. Od roku 2018 stojí v čele orchestru švýcarský dirigent Kaspar Zehnder. FHK vystoupila na pódiích významných koncertních síní Evropy (Grosser Musikvereinssaal ve Vídni, Victoria Hall v Ženevě, Queen Elizabeth Hall v Antverpách aj.), účinkovala v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Španělsku a Švýcarsku. Dosaženou interpretační kvalitu orchestru dokumentují CD nahrávky pro tuzemské i zahraniční společnosti nebo Český rozhlas. FHK účinkuje na významných festivalech (Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy aj.)

Tomáš Brauner / dirigent

Tomáš Brauner / dirigent
Tomáš Brauner patří k nejvyhledávanějším dirigentům své generace. V letech 2018-2021 byl šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně a hlavním hostujícím dirigentem Plzeňské filharmonie. Před tím působil jako hlavní hostující dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze. Od sezóny 2020/2021 je šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Studoval hru na hoboj a dirigování na pražské Státní konzervatoři. V roce 2005 absolvoval Hudební fakultu Akademie múzických umění, obor dirigování. Následovala studijní stáž na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst. V roce 2010 se stal laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose v Aténách. Pravidelně spolupracuje s předními symfonickými orchestry a operními domy jako je Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Münchner Symphoniker, Deutsche Radio Philharmonie, Nürnberger Symphoniker, Krakovská filharmonie, National Radio Orchestra Romania, Slovenská filharmonie, Philharmonie Südwestfalen, Státní orchestr moskevského rozhlasu, Orchestra of Colours Athen aj.