Jiří Habart / dirigent

patří k nejmladší generaci českých dirigentů. Absolvoval Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži. Dirigování studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně pod vedením Jakuba Kleckera, Tomáše Hanuse a sbormistrovství u prof. Blanky Juhaňákové. Je držitelem 5. místa Zoltán Kodály Conducting Competition v Maďarskem Debrecenu 2023, kde rovněž získal tři speciální ceny od Maďarské Státní opery Budapešť, Budafok Dohnányi orchestra Budapešt a Kodály Philharmonia Debrecen. Stal se také finalistou prestižní dirigentské soutěže Donatella Flick LSO Conducting Competition 2023 v Londýně a rovněž držitelem stipendia Bayreuther Festspiele 2014.

Od sezóny 2019/2020 je dirigentem operního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde za dobu svého působení nastudoval více než deset baletního a operních představení. V aktuální sezóně připravuje Smetanovy Branibory v Čechách i Rossiniho Lazebníka Sevillského.

Spolupracoval s významnými zahraničními i tuzemskými orchestry jako London Symphony Orchestra, Kodály Philharmonia orchestra, Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů, Plzeňská filharmoniea Jihočeská filharmonie. Představil se na Mezinárodním operním a hudebním festivalu Janáček Brno 2018 a na 13. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 2020.

V sezóně 2023/2024 ho čeká debut s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Poprvé se představí na festivalu Janáčkův máj s orchestrem Sinfonia Varsovia i na festivalu „Allegretto Žilina“ se Slovenskou filharmonií.

Jiří Habart / dirigent