Kaple Božího Těla, Konvikt, 19:00

Místo konání:
Čas: 19:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes na této stránce
ČRo

Účinkující: 

Lobkowitz trio

Lobkowitz trio
Všichni tři členové Lobkowicz Tria - Jan Mráček (housle), Lukáš Klánský (klavír), Ivan Vokáč (violoncello) - jsou uznávání sólisté a komorní hráči. Zkušenosti z mnohých pódií v tuzemsku i v zahraničí využil soubor na mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Pörtschachu, kde získal v září 2014 první cenu a cenu publika. Lobkowicz Trio je také laureátem Dvořákovy mezinárodní soutěže v Praze a v roce 2017 získalo prestižní cenu Českého spolku pro komorní hudbu. V České republice se Lobkowicz Trio představilo na festivalech Pražské Jaro, Dvořákova Praha, Janáčkův Máj, EuroArt Praha, Pardubické hudební jaro, rozhlasovým posluchačům pak v rámci Studia Live Českého Rozhlasu. V zahraničí soubor vystoupil na festivalech v Rakousku, Německu, Itálii a USA. Název souboru poukazuje na tradiční propojení rodu Lobkowiczů a mnoha skladatelů osmnáctého a devatenáctého století. Ludwig van Beethoven věnoval Lobkowiczům Trojkoncert pro klavír, housle, violoncello a orchestr, který patří k vrcholům triového repertoáru. Svolení používat tento vznešený název dostal ensemble od pana Jaroslava Lobkowicze.

Jan Mráček / housle

Jan Mráček / housle
Houslista Jan Mráček, umělecký vedoucí Pražských komorních sólistů, patří mezi přední české houslisty současnosti. Po absolutoriu na Pražské konzervatoři pokračoval ve studiu ve Vídni na Universität für Musik und Darstellende Kunst pod vedením koncertního mistra Vídeňských symfoniků Jiřího Pospíchala. Je lauerátem mnoha mezinárodních soutěží, mezi nejvýznamnější ocenění patří vítězství v Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni v roce 2014. Sólově spolupracuje s předními českými (Česká filharmonie, SOČR, FOK) a světovými orchestry, mezi něž patří Royal Philharmonic Orchestra, Tchaikovsky Symphony Orchestra, Symphony of Florida, St. Louis Symphony Orchestra.

Lukáš Klánský / klavír

Lukáš Klánský / klavír
Lukáš Klánský patří k nejvýznamnějším a nejžádanějším českým klavíristům mladé generace. Díky oceněním na mnoha mezinárodních soutěžích a úspěšným vystoupení na festivalech v ČR, ale i v Evropě, se stal jak vyhledávaným sólistou, tak komorním hráčem. V roce 2014 získal jako člen Lobkowicz Tria první cenu na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Portschachu. V letech 2004 - 2010 studoval na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Evy Boguniové. V současnosti studuje v pátém ročníků na Pražské HAMU ve třídě svého otce, prof. Ivana Klánského. Je laureátem mnoha mezinárodních soutěží (EPTA 2002, Agropolli 2003, Karl Drechsel fordepreise 2007, Beethovenův Hradec 2007, Inernational Rotary Piano Competition 2012, Darmstadt Chopin International Wettbewerb 2013). Vystupuje s předními českými orchestry a s dirigenty jako je Libor Pešek, Andrea Sebastian Weiser, Jan Kučera, nebo Istvan Denes. Publiku v ČR se představil na festivalech Pražské Jaro, Světová klavírní tvorba, Svátky hudby Václava Hudečka, Talichův Beroun, nebo v Českém spolku pro komorní hudbu.

Ivan Vokáč / violoncello

Ivan Vokáč / violoncello
Ivan Vokáč patří k předním českým violoncellistům. Během studií zvítězil v mnoha mezinárodních soutěžích a svůj mimořádný talent a interpretační umění prokázal na slavnostním koncertě k výročí založení Pražské konzervatoře v roce 2008. Od té doby vystoupil jako sólista na mnoha koncertech v ČR i v zahraničí. V roce 2013 se stal vítězem Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně. S houslistou Jakubem Junkem zvítězili na soutěži Concertino Praga v roce 2006 a Česká televize o nich natočila dokument. Účastnil se mezinárodních violoncellových kurzů Kronberg Akademy v Německu (Steven Isserlis, Boris Pergamenščikov), International Music Academy v Plzni (Rafael Wallfish) a též kurzů komorní hry ve Weikersheimu (Artemis Quartet, Ralph Gothoni aj.) Pro svou hudební inteligenci a výjimečnou sensitivitu je velice uznávaným a vyhledávaným komorním hráčem. Je členem Lobkowicz Tria, Prague Cello Quartet, vystupuje s předními umělci jako je například pedagog Pražské AMU a primárius Wihanova kvarteta Leoš Čepický.

Karel Dohnal / klarinet

Karel Dohnal / klarinet
Klarinetista Karel Dohnal je laureátem řady významných mezinárodních soutěží (Pražské jaro, Řím, Bayreuth, Ostende, Londýn). Absolvoval Akadaemii múzických umění v Praze a stáže na vysokých školách v Londýně, Berlíně, Petrohradu a Hiklversumu. Během své dosavadní kariéry koncertoval v mnoha zemích Evropy, Asie a v USA. Spolupracoval například s Tokyo String Quartet, sopranistkou Editou Gruberovou, klavíristy Eugenem Samoilovem či Ivo Kahánkem a řadou našich i zahraničních orchestrů. Je členem Prague Clarinet Ensemble, Tria Amadeus a PhilHarmonia Octet. Natočil několik CD jak sólového tak i komorního repertoáru. Pravidelně vyučuje na kurzech doma i v zahraničí. V letech 2009-10 hostoval jak první klarinetista v BBC Symphony Orchestra v Londýně. Je oficiálním hráčem výrobce klarinetů, francouzské firmy Selmer a americké firmy Rico.