kostel sv. Mořice, Kroměříž, 19.00

Čas: 19:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes na této stránce

Účinkující: 

Lucie Kaňková / soprán

Lucie Kaňková
Sopranistka Lucie Kaňková vystudovala hudební akademie v Bernu a Lucernu ve Švýcarsku. Od roku 2018 působí na českých i zahraničních operních scénách, kde ztvárnila mj. role Violetty, Susanny, Gildy, Poppey, Fiordiligi nebo Barčete. V červenci 2022 vystoupila na barokním operním festivalu ve Znojmě v koloraturní roli Raffaelle Haydnovy opery-oratoria Návrat Tobiáše i na navazujícím koncertním turné v roce 2023. Dále ji umělecké závazky zavedly do belgického Liège, kde debutovala coby Gilda. S touto rolí debutovala v červnu 2022 i ve Státní opeře v Praze, V září 2022 otevřela novou sezonu debutem v roli Violetty Valéry (La traviata) na jevišti Státní opery v Praze, kde zpívá roli Gildy ve Verdiho Rigolettovi. Při koncertním provedení opery Lucia di Lammermoor se zde představila v titulní roli. I nadále pravidelně vystupuje jako Královna noci v Mozartově Kouzelné flétně v pražském Stavovském divadle. V květnu ji měli diváci možnost spatřit jako Poppeu v Monteverdiho opeře Korunovace Poppey na festivalu Musica Bayreuth s plzeňskou produkcí této opery. Ve slovenských Košicích nastudovala novou produkci Kouzelné flétny, opět jako Královna noci, v červnu 2023 se tamtéž představila v titulní roli Anny Boleny v Donizettiho stejnojmenné opeře. V nejbližší době ji čekají vystoupení v Praze v rolích Gildy, Violetty, Královny noci, v ND Brno se na podzim 2023 představí jako Terinka v Dvořákově opeře Jakobín a dále se vrací do Liège, aby ztvárnila role Královny noci a První žínky v Dvořákově Rusalce. Lucie Kaňková je vítězkou karlovarské pěvecké soutěže Antonína Dvořáka z roku 2016 a dále, mimo jiné, zvítězila v roce 2021 ve světové pěvecké soutěži Nomea a v létě 2022 se stala i vítězkou mezinárodní pěvecké soutěže Mimas Music Festival v Itálii.

Sylva Čmugrová / alt

Sylva Čmugrová
Sylva Čmugrová v letech 1985–1991 studovala hru na klavír na pražské konzervatoři. V roce 1989 zároveň na stejné škole začala studovat druhý obor – zpěv pod vedením prof. Jiřiny Markové. Po ukončení konzervatoře v r. 1993 pokračovala ve studiu zpěvu na Akademii múzických umění v Praze ve třídě prof. Magdaleny Hajóssyové, kde v r. 1998 studium úspěšně završila. Zúčastnila se řady mistrovských kurzů v České republice, Itálii a Lichtenštejnsku. Je laureátkou mezinárodních pěveckých soutěží A. Dvořáka v Karlových Varech, E. Destinnové v Českých Budějovicích, Motorola v Ženevě, Královny Sonji v Oslu a  As.Li.Co . v Miláně. Od sezony 1996/1997 byla sólistkou Státní opery Praha (SOP), kde se představila jako Janáčkova Varvara (Káťa Kabanová), Fjodor (Boris Godunov), Olga (Evžen Oněgin), Orlowski (Netopýr), Dorabella (Cosí fan tutte), Siebel (Faust), Maddalena (Rigoletto),Mercedes (Carmen), Grimgerde (Valkýra), Flora (Traviata), 2. dáma (Kouzelná flétna), 2. žínka (Rusalka), Pavlína (Piková dáma), Berta (Lazebník Sevillský) aj. Od roku 2012 je sólistkou Opery Národního divadla v Praze (ND). Účastnila se také několika turné SOP a Opery ND  po Japonsku a Koreji. Jako host rovněž vystupovala v plzeňském Divadle J. K. Tyla (Niklas - Hoffmannovy povídky, Kolombína - Busoniho Harlekýn), v Hudebním divadle Karlín (Helena - Polská krev), v Ústí nad Labem (Cherubín - Figarova svatba) a v Mozart Opeře. V Divadle F. X. Šaldy v Liberci nastudovala Rosinu (Lazebník Sevillský), Charlotte (Werther), Suzuki (Madame Butterfly), Orfea (Orfeus), Lišáka (Liška Bystrouška) aj. Rovněž se věnuje koncertní a oratorní činnosti doma i v zahraničí (Kanada, Japonsko, Itálie, Francie, Švýcarsko, Německo, Španělsko, Polsko, Litva aj.). V lednu 2017 vystoupila v Japonsku s Pardubickou filharmonií v Beethovenově 9. symfonii. V březnu 2017 zpívala v pražské světové premiéře Ecce hommo José Cury.  Spolupracuje s předními hudebními tělesy (FOK, Česká filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Hradec Králové, Musica Florea, Capella Regia Praha či Collegium 1704) a též s Českým rozhlasem.

Tomáš Kořínek / tenor

Tomáš Kořínek
Tenorista Tomáš Kořínek absolvoval brněnskou konzervatoř a JAMU. Již při svých studiích působil jako stálý host opery Divadla J. K.Tyla v Plzni, kde je od roku 2004 ve stálém angažmá. Je držitelem mnoha ocenění ze soutěží doma i v zahraničí. V roce 2004 se objevil v širší nominaci na Cenu Thálie za ztvárnění role Pedrilla (Únos ze serailu)  v divadle J. K. Tyla, dále v roce 2009 za Števu ( Její pastorkyňa) v divadle J. K. Tyla, v roce 2010 za roli Dona Ramira (Popelka) v Národním divadle Brno a  2017 se objevil opět v širší nominaci na cenu Thálie za mimořádné ztvárnění role Jakuba Jana Ryby ve stejnojmenné opeře Miroslava  Kubičky, kterou uvedla plzeňská opera ve světové premiéře. Pravidelně spolupracuje s Národním divadlem v Praze a Brně, divadlem F.X. Šaldy v Liberci a operou v Českých Budějovicích. T. Kořínek patří také mezi vyhledávané interprety barokní hudby.

Jiří Přibyl / bas

Jiří Přibyl
Basista Jiří Přibyl studoval zpěv soukromě u Václava Zítka. V roce 1996 se stal členem sboru Národního divadla v Praze. Zde dostal i sólové příležitosti. První velkou rolí, kterou zaujal, byl Banco ve Verdiho Macbethovi v Divadla F .X. Šaldy v Liberci. Hostoval ve Státní opeře v Praze a na operních scénách v Ostravě, Opavě, Plzni a Brně. Jeho repertoár obsahuje nejen tituly operní, ale věnuje se též interpretaci oratorních děl. V současné době je sólistou Moravského divadla v Olomouci. V roce 2014 obdržel cenu Thálie.

Akademický sbor Žerotín

Akademický sbor Žerotín
Sbor byl založen v roce 1880 v Olomouci a záhy po svém vzniku se stal jedním z nejdůležitějších organizátorů národního kulturního života na území Moravy. Pořádal koncerty, operní představení a spolupracoval s předními českými umělci (např. J. B. Foerster, E. Destinnová aj.), nejvýznamnější však byla spolupráce s Dvořákem, který několikrát osobně Žerotín řídil, svěřil mu první české provedení některých svých děl a dedikoval mu kantátu Svatá Ludmila. Zásluhou činnosti Žerotína vznikla v Olomouci také hudební škola a symfonický orchestr – dnešní Moravská filharmonie. V současné době má sbor asi 35 členů, základní obsazení je však rozšiřováno o další zpěváky podle umělecké náročnosti interpretovaných děl. Repertoár sboru zahrnuje tvorbu všech slohových období, stejně jako úpravy spirituálů, lidových i populárních písní. Významnou část repertoáru tvoří díla českých autorů 20. století. Kromě mnoha koncertů v České republice vystupoval sbor na mnoha evropských scénách. Akademický sbor Žerotín vede sbormistr Pavel Koňárek.

Czech Virtuosi

Czech Virtuosi
Komorní orchestr Czech Virtuosi (umělecký vedoucí Karel Procházka), zahájil svoji koncertní činnost před více než dvaceti lety. Během svého působení odehrál stovky koncertů zahrnujících díla světových mistrů komorní, symfonické, duchovní i operní hudby, a to od baroka až po současnost. Doménou orchestru i přesto zůstává tvorba W. A. Mozarta. Kromě řady koncertů ve Vídni, například ve slavném Konzerthausu či Schönbrunnu, lze však Czech Virtuosi slyšet i ve vzdálenějších koutech světa. Již třikrát absolvovali koncertní turné po Japonsku a každoročně jsou zváni na hudební festivaly v Nizozemí, Itálii nebo Španělsku. Vyzdvihnout lze také jejich účast na Festivalu české hudby ve francouzském Dijonu v roce 2015 a 2017, v lednu 2019 v Caen, v březnu 2019 provedli Czech Virtuosi Dvořákovo Stabat Mater ve Vídni. Doma se soubor účastní tuzemských festivalů, vystupuje v pražském Rudolfínu a pořádá své vlastní koncerty v Brně. Tradicí se zde již staly Tříkrálové koncerty s Hradišťanem v katedrále svatého Petra a Pavla.

Jaromír M. Krygel / dirigent

Jaromír Michael Krygel
Dirigent Jaromír M. Krygel je od roku 2009 rezidenčním dirigentem Podzimního festivalu duchovní hudby v Olomouci.  Absolvoval konzervatoř v Ostravě a JAMU v Brně obor dirigování ve třídě dirigenta Stanislava Macury. V roce 1997 byl jedním z nejmladších účastníků světové dirigentské soutěže Concours International de Jeunes Chefs d'Orchestre de Besancon. Opakovaně se zúčastnil mistrovských interpretačních kurzů Bachakademie v Praze a Internationale Bachakademie ve Stuttgartu. Spolupracoval s řadou orchestrů (např. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina ad). Hostoval ve Francii, Německu, Itálii, Dánsku, Švédsku a Švýcarsku. V roce 2009 byla navázána spolupráce s TV Noe, pro niž nastudoval řadu oratorních děl, která byla natočena a odvysílána v přímém televizním přenosu.