Olomouc
Olomouc je město s tisíciletou tradicí duchovního a hudebního života. V roce 1063 založil český kníže Vratislav v Olomouci biskupství. V roce 1777 byla olomoucká diecéze povýšena na arcidiecézi. Vysoce rozvinutý a čilý hudební život se v minulosti soustředil kolem metropolitní kapituly a přitahoval vynikající hudebníky nejen do Olomouce, ale i do širokého okolí. Význační skladatelé a instrumentalisté zasvětili své životy rozvoji a obohacování zdejší kultury. Renesanční polyfonik Jacobus Gallus působil jako regenschori v katedrále sv. Václava, skladatel a houslista Heinrich Ignaz Biber, jakož i český barokní skladatel Pavel Josef Vejvanovský žili a pracovali v arcibiskupském paláci v nedaleké Kroměříži. V roce 1767 navštívil Olomouc tehdy jedenáctiletý W. A. Mozart a údajně zde složil svou Olomouckou symfonii. V Olomouci zanechali své stopy i jiní význační skladatelé: Antonín Dvořák spolupracoval se sborem Žerotín a věnoval mu své oratorium Sv. Ludmila a Gustav Mahler dirigoval orchestr olomouckého německého divadla. Ludwig van Beethoven věnoval svou slavnou Missu solemnis arcivévodovi Rudolfovi Habsburskému u příležitosti jeho intronizace jako arcibiskupa olomouckého a Leoš Janáček dedikoval svou Glagolskou mši arcibiskupu Prečanovi.
Olomouc, město v srdci Moravy, je svou bohatou spirituální a hudební tradicí, mnoha skvosty sakrální i světské architektury, předurčeno stát se hostitelem festivalu duchovní hudby.
Podzimní festival duchovní hudby
Podzimní festival duchovní hudby byl založen v roce 1994 a za 30 let svého trvání se stal jednou z hlavních kulturních událostí v Olomouci. Pořadatelem festivalu je MUSICA VIVA z.s. za podpory Olomouckého arcibiskupství, statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje a Ministersta kultury ČR. Od svého vzniku do roku 2021 se festival konal pod záštitou Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského, v roce 2022 záštitu nad festivalem převzal Mons. Josef Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze, od letošního roku arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Zakladatelkou festivalu byla Dobromila Hamplová, houslistka Moravské filharmonie, spoluzakladatelem a uměleckým garantem po dobu 15 let přední český dirigent Stanislav Macura, který vtiskl festivalu jeho podobu a specifičnost. Dramaturgie čerpá z nesmírně bohatého dědictví největších skladatelů celého světa, aniž by se vyhýbala současné hudbě a zároveň má i ekumenický rozměr. Festival získal renomé také díky vynikajícím uměleckým výkonům špičkových sólistů, vokálních a instrumentálních hudebních těles. Z festivalových koncertů byly pořízeny rozhlasové nahrávky (Český rozhlas, Radio Niederoesterreich ORF, Slovenský rozhlas, Polské Radio), koncerty byly vysílány v evropských zemích prostřednictvím Evropské vysílací unie (EBU). Bylo natočeno a odvysíláno 31 koncertů ve spolupráci s Českou televizí a televizí NOE.